Hoge belastingen voor vastgoedfamiliebe- drijven

Zijn familiebedrijven in de vastgoedsector fiscaal ondernemers of beleggers? Een ingewikkelde kwestie voor de Belastingdienst. In 2024 hakte de Belastingdienst de knoop door: familiebedrijven gelden als beleggers. Daardoor ligt de belastingdruk bij opvolging voor vastgoedfamilies de komende jaren veel hoger dan in andere sectoren. PwC (PricewaterhouseCoopers) onderzocht het onderwerp en publiceerde een rapport.
PwC-hoofdeconoom Barbara Baarsma berekent dat de totale belastingdruk bij een schenking kan oplopen tot zeventig procent van de ondernemingswaarde.

Vastzittend vermogen

“Meer belasting betalen is niet het grootste probleem,” zegt Baarsma. “Maar bij een overlijden moet de familie de belasting snel betalen, terwijl veel vermogen vastzit in de panden. Daar kun je niet zomaar bij.”
De fiscale beperkingen werken door op de woningmarkt. Als familievastgoedbedrijven terughoudender investeren in het middenhuursegment, zet dat de Nederlandse woningmarkt onder druk. Andere ondernemers blijven vaak weg van dit soort projecten, omdat het te lang duurt voordat investeringen rendement opleveren.

Dit vinden vastgoedondernemers

Liggen vastgoedfamilies wakker van deze ontwikkelingen? Vastgoedondernemer Klaas Hummel noemt het onrechtvaardig. Ja, vastgoedfamilies beleggen. Maar ze ontwikkelen ook. Er wordt continu voor de panden gezorgd en alles wordt gemonitord. Dat is projectontwikkeling, het is ondernemen. Niet passief beleggen.

Maar er zijn ook laconiekere geluiden. Vastgoedondernemer Ronny Rosenbaum zegt bijvoorbeeld: “Bij ons is alles al geregeld en verdeeld. Ik maak me er niet druk om of er meer of minder woningen komen.” Ondernemer Niek Sandmann heeft een groot deel van het vermogen al aan zijn kinderen overgedragen.

Lees het hele artikel op Quotenet

Blijf op de hoogte met onze maandelijkse nieuwsbrief